Bugün Hollanda Ulusal anma Günü

Bugün Hollanda Ulusal anma Günü

Hollanda, En Üst Düzeyde ‘Ulusal Anma Günü’nde Amsterdam’da Biraraya Geldi

Hollanda, Amsterdam Dam Meydanı’nda ‘Ulusal Anma Günü’nde En Üst Seviyede Biraraya Gelirken, Hollandalı Türkler de Bu Anlamlı Günde 30 Bin Kişinin Arasında Yer Aldılar.

HollandaAmsterdam Dam Meydanı’nda ‘Ulusal Anma Günü’nde en üst seviyede biraraya gelirken, Hollandalı Türkler de bu anlamlı günde 30 bin kişinin arasında yer aldılar.

Düzenlenen günde Hollanda Karliçesi Beatrix, Veliaht Prens Willem-Alexander, Prenses Maxime, Başbakan Jan Peter Balkenende, Genel Kurmay Başkanı Peter van Uhm, Kuzey Hollanda Eyalet Valisi Harry Borghout, Sağlık ve Spordan Sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Jet Bussemaker ve Belediye Başkanı Job Cohen’in yanısıra askeri ve mülki erkan katıldı.

Tören alanına önce, İkinci Dünya Savaşı’na katılan eski askerlerin tören geçidi yapıldı. Ardından Hollanda askeri birlikleri geçiş yaptılar. Basın için ayrılan özel platformda yaklaşık 100 kadar basın mensubu programı takip etti.

Hollanda Kraliyet ailesi ve Başbakan Balkenende, tören alanına gelerek Amsterdam Dam Meydanı’ndaki özgürlük anıtına çelenk bıraktılar. Ardından, Hollanda milli marşı okundu ve iki dakika savaşta yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

“BARIŞ ORTAMININ DEĞERİNİ İYİ ANLAMALIYIZ”

Bu yıl 63. kez düzenlenen ‘Ulusal Anma Günü’nde Sağlık ve Spordan Sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Jet Bussemaker bir konuşma yaptı. Bussemaker, bu anma töreni ile savaşın korkunç yüzünü tekrar hatırladıklarını, bir daha o acılı günleri yaşamamak için toplumun her kesiminin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi. Bussemaker, “Savaşlardan çıkarılacak onca dersler var. Savaş sonrasında barış ortamının ve birlikte yaşamanın ne kadar değerli olduğunu hepimiz yakından anlıyoruz. Bu barış ortamının değerini iyi anlayıp geleceğe yönelik planları da savaşsız bir dünya üzerinde çalışmalar yapmalıyız. Hollanda’nın geleceği için İkinci Dünya Savaşı’nda yaşamlarını yitiren tüm insanları şükranla anıyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKLER HOLLANDALI SAVAŞ GAZİLERİ İLE TÖREN ALANINA GELDİ

4-5 Mayıs komitesi tarafından organize edilen ‘Ulusal Anma Günü’nde, Fas kökenli Bahar Azizi, ölülerin anısına bir şiir okudu. Ardından protokol, Dam Meydanı yakınında bulunan Nieuwe Kerk kilisesine gittiler. Hollanda’da yaşayan Türkler de bu yıl ilk defa etkin bir şekilde Amsterdam Dam Meydanı’ndaki ‘Ulusal Anma Günü’ne katıldılar.

Hollandalı eski savaş gazileri ile birlikte tören alanına Hollanda Türk Demokratlar Genel Koordinatörü Mikail Güneş de iştirak etti. Güneş, burada yaptığı açıklamada, “Madem 45 yıldır bu ülkede yaşıyor isek ülkenin iyi gününde de kötü gününde de Hollanda halkının yanında olmamız gerekir” dedi.

“BİZ BU ÜLKENİN ARTIK AYRILMAZ PARÇASI OLDUK”

Mikail Güneş, Hollanda’daki Müslüman Teşkilatlar (SMHO) adına davet edildiklerini ifade ederek, bu anlamlı günde Hollandalılar ile beraber olduklarını belirtti. Güneş, şöyle dedi:

“Onların bu acılarını paylaştık. Hatta yanımda 85 yaşında bir Hollandalı bir bayan duruyordu. Okunan şiirler ve konuşmalar sonrasında ağladığını gördüm. Kendisine, üzülme, acınızı paylaşıyoruz diyerek teselli ettim. Kendisi, bana dönerek, “Siz Türkler gerçekten iyi insanlarsınız, sizi burada görmekten mutlu olduk” şeklinde sözler sarf etti. Gerçekten biz burada kalıcıyız. Hollanda’da her alanda var olduğumuzu göstermeliyiz. Biz bu ülkenin artık ayrılmaz parçası olduk. Duyarlı insanlar, başta Sayın Başbakan Jan Peter Balkenende, yabancıların bu ülke için bir kazanç olduğunu söyledi. Haliyle bu bizi mutlu etti. Irkçı söylemleri ve yabancıları hor gören ve onların dini inançları ile alay eden bazı Hollandalı politikacılara Balkenende prim vermedi. Kendisine buradan tekrar bu anlamlı günde şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Tüm Hollanda halkının bu anlamlı gününü yad ediyoruz.”

Bu arada, tören sonunda UETD Genel Koordinatörü Mikail Güneş ile Hollandalı savaş gazisi Peter van der Vries arasında samimi bir diyalog yaşandı. Vries, 63 yıldır bu törene hiç aksatmadan katıldığını söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir