Mursi’nin Ölümü Şüpheli

Mursi’nin Ölümü Şüpheli

Mısır‘ın demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi dün hayata gözlerini yumdu. Mursi’nin ölümünün ardından gelen son dakika bilgileri de çokça konuşulmaya başlandı. Dünya liderlerinden Mursi’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak tek tek açıklamalar gelirken İhvan’dan gelen flaş açıklama ise kafaları karıştırmış durumda. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), tarafından Muhammed Mursi’nin vefatına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Mursi kasten öldürülmüştür” ifadesine yer verildi. Açıklamada, Mursi’nin ölümü ile ilgili uluslararası bir araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulunuldu.

2012 yılında yapılan seçimlerde Mısır‘ın demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanıolan Muhammed Mursi dün mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi’nin hayatını kaybettiği haberi ajanslarda son dakika haberi olarak paylaşırken, Mursi’nin ölümüne dair şüpheler ise yerini korumaya devam ediyor.

3 Temmuz 2013’te Mısır’da darbeyle indirilen Muhammed Mursi’nin ölümüyle ilgili dün İhvan’dan gelen açıklama ise kafaları karıştırmış durumda…

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), tarafından Muhammed Mursi‘nin vefatına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Mursi kasten öldürülmüştür” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Mursi’nin ölümü ile ilgili uluslararası bir araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulunuldu.

Muhammed Mursi‘nin Mısır halkının haklarını mahkeme savunduğu ve şehit olduğu ifade edilen açıklamada, “Mursi çok ağır şartlarda hücre hapsine tutularak, tedavi hakkı gibi en sıradan haklardan dahi mahrum edilerek ölüme terk edildi.

Ölümünden Mısır yönetimi sorumludur.” ifadelerine yer verildi.

İhvan, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer insan hakları kuruluşlarını göreve çağırarak, Mısır‘daki hapishanelerde uygulanan tıbbi ihmal yoluyla yavaş ölümlere son verilmesi için Mısır rejimine baskı yapılmasını istedi.

Mısır devlet televizyonu, Muhammed Mursi‘nin mahkeme salonunda hayatını kaybettiğini duyurmuş, İçişleri Bakanlığı ülkede “teyakkuz” durumu ilan etmişti.

CENAZESİ GİZLİCE DEFNEDİLDİ…

Mısır‘ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi‘nin cenazesi, yoğun güvenlik önlemleri altında yerel saatle 05.00’te Kahire’de defnedildi.

Darbeci Sisi yönetimi cenazeye katılımı engellemek için Mursi’nin naaşını gizli bir şekilde defnedilmesine karar verdi…

Mursi’nin cenazesine ailesi dışında katılımın olması da engellendi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir