Yeni Askerlik Nasıl Olacak?

Yeni Askerlik Nasıl Olacak?

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

AA Editör Masası’na katılan Bakan Akar, elindeki görsel ile yeni sistemi açıklayarak şu açıklamaları yaptı:

“ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZ BİR ÇALIŞMA”

Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma… Modern, öngörülebilir, TSK’nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

Yeni askerlik sistemi için heyecan dorukta. Halk arasında tek tip olarak da anılan yeni sistemin detayların Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından canlı yayında paylaşılmıştı. Elinde bir tablo ile bütün detayları aktaran Akar, en çok merak edilen askerlik süresi ve kalıcı bedelli askerlik detaylarını kamuoyuna duyurdu. Bakan Akar ayrıca, yedek astsubay ve subaylık konuları ile beraber yeni sistemin ne zaman uygulanacağına dair de gerekli bilgileri açıklamıştı. Vatani görevini henüz yerine getirmemiş bireyler de bu doğrultuda, ‘2019 Yeni askerlik sistemi nasıl olacak, ne zaman yürürlüğe girecek?’ sorusunun öğrenme gayreti içerisinde. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla ile merak edilen sorulara ilişkin bilgi paylaştı. Haberimizin detaylarından ilgili açıklamaları okuyabilir, videoları izleyebilirsiniz.

2019 BEDELLİ ASKERLİK FİYATI NE KADAR OLACAK?

Başkan Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde katıldığı bir canlı yayında bedelli askerlik fiyatına ilişkin son noktayı koydu ve ücreti duyurdu.

İşte MSB’nin şeması, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ve Başkan Erdoğan’ın açıklamaları ile yeni sistemin merak edilen tüm detayları;

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir